5 strachov, ktoré vám bránia v tom, aby ste sa stali expertom

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

Strach. Tá nepríjemná, obmedzujúca emócia, ktorá nám v živote bráni dosiahnuť to, po čom tak veľmi túžime. Viete však, čo je na strachu fascinujúce? Že 99% vecí, ktorých sa tak bojíme, sa nikdy nestanú. Všetky obavy sú len v našej hlave. Presne tam sa nachádza aj týchto 5 strachov, ktoré vám bránia začať si plniť svoj sen. O ktoré strachy ide?

Strach z neistoty

My, ľudia, sme už raz jednoducho takí. Neustále hľadáme nejaké istoty - istotu v práci, istotu vo vzťahoch či kdekoľvek inde. Hľadaním istôt sme veľakrát takí zaujatí, že nám bránia opustiť našu komfortnú zónu, za ktorou sa začína skutočný život. Položili ste si už však niekedy otázku, čo to tá istota vlastne je?

Pravda je totižto taká, že všetky istoty, v ktoré veríme, sú len zdanlivé. Aj keď si myslíme, že máme istú prácu, šéf nás môže zo dňa na deň prepustiť a aj keď si myslíme, že máme istotu vo vzťahu, ten sa môže zo dňa na deň skončiť.

Čo je to teda istota? My vám to teraz prezradíme. Jedinou istotou, ktorú môžete držať pevne v rukách, je schopnosť naučiť sa budovať online biznis. Áno, je to skutočne tak. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá.

Ak sa to totižto naučíte, prestanete byť závislí na jednom zamestnávateľovi. Klientov budete mať desiatky a dokopy vám budú generovať príjem, o ktorom by sa vám niekedy ani nesnívalo. Túto istotu nadobudnete tak, že sa začnete vzdelávať, budete posilňovať svoje talenty a budete na sebe neustále pracovať. Vaše vedomosti a skúsenosti vám nikto nikdy nevezme - preto sú tou skutočnou istotou.

Stále sa bojíte neistoty? Zmeňte svoje presvedčenie o tom, čo neistota vlastne je a vybudujte si istotu, ktorá bude skutočná. My vám s tým veľmi radi pomôžeme.

Strach z prekážok

Strach z prekážok je nepríjemnou emóciou, ktorá nám bráni posúvať sa ďalej. Treba si však uvedomiť, že ak chceme byť úspešní, prekážky musíme nielenže predvídať a zdolávať, my sa musíme naučiť milovať ich.

Áno, čítate dobre. Prekážky, na ktorých sa potknete a polená, ktoré vám budú hádzať pod nohy, sa musíte naučiť milovať. Vždy, keď ich prekonáte, ste totižto o jeden veľký krok bližšie k splneniu svojich snov a zároveň o krok ďalej pred konkurenciou.

Pred chvíľou sme hovorili o strachu z neistoty. Viete, čo je skvelým spôsobom na jeho prekonanie? Áno, tipujete správne, je to práve prekonávanie prekážok. Pretože každou jednou prekonanou prekážkou sa stávate lepšou verziou seba samého. Stávate sa expertom. Samozrejme to nebude ľahké, no verte, že to bude stáť zato.

Prvýk krokom, ktorý musíte spraviť, je prestať nazývať prekážky prekážkami alebo problémami. Oddnes ich nazývajte výzvami. Zmení sa tak váš pohľad na ne a nebudete k nim pristupovať s obavami či s odporom, ale s nadšením. A hlavne pritom nezabúdajte na to, že keď viete, čo chcete, nič vám nebráni v tom, aby ste to dosiahli.

Strach z nedokonalosti

Ďalším zo strachov, ktoré nás ovládajú a brzdia nás, je strach z nedokonalosti. Žiaľ, mnohí z nás sú perfekcionosti, ktorí slepo prahnú po dokonalosti. Máme vysoké nároky nielen na iných, ale aj na seba a chceme, aby všetko, čo “vypustíme do sveta”, bolo dokonalé. Zapamätajte si však jednu zásadnú vec: dokonalosť nepredáva.

Áno, čítate dobre. Dokonalosť nepredáva, dokonalosť nie je ľudská a hlavne - dokonalosť ani vôbec neexistuje. To, čo predáva, je jednoduchosť. Počuli ste už o Paretovom pravidle? To hovorí, že 80% svojho zisku nám generuje len 20% našej práce. To znamená, že 80% práce, ktorú spravíme, je v samotnej podstate zbytočná a takmer nič nám neprináša. Zjednodušte preto všetko, čo sa dá a zamerajte sa na tých jednoduchých 20%, ktoré sa vám možno javia ako “nedokonalé”.

Možno sa vám už tiež niekedy stalo, že ste dostali nejaký jednoduchý nápad, ktorý ste chceli realizovať. Každým dňom vám však napadalo nejaké ďalšie a ďalšie vylepšenie a z jednoduchého nápadu sa stal megalomanský projekt. Vtom ste si však uvedomili, že na realizáciu niečoho takéhoto rozsiahleho nemáte nielen čas, ale ani energiu. Preto ste to radšej vzdali. A teraz si odpovedzme na otázku - nebolo by lepšie zostať pri tom prvotnom nápade, ktorý možno nebol dokonalý, no bol jednoduchý a vzbudil vo vás také nadšenie?

Pamätajte si, že zložitosť je nepriateľom realizácie. Neváhajte a začnite ihneď. Váš nápad určite nie je dokonalý, nikdy takým nebude. No ak začnete konať ihneď, môžete sa učiť a vylepšovať ho po ceste. Úspech, ktorý príde, vás presvedčí o tom, že toto je skutočne tá najlepšia cesta. Preto neváhajte, vystúpte z davu a predajte sa. Nikdy na to nebol vhodnejší čas.

Strach z kritiky

Štvrtým, paralyzujúcim strachom, je strach z kritiky. Keď však o ňom hovoríme, povedzme si na začiatok jednu zásadnú vec. Pamätajte si, že vo svete, v ktorom žijeme, platí nasledovné pravidlo: “Spokojní ľudia mlčia, nespokojní kričia.” Takto to žiaľ je a nie je v našej moci zmeniť to. Ak teda začínate podnikať alebo prezentovať sa na internete a máte strach z neprajníkov či hejterov, možno vás to nepoteší, ale áno, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nejakí vyskytnú.

Tu je však dôležité odpovedať si na otázku, či im dovolíte, aby zničili vaše sny. Myslite na to, že to, čo robíte alebo ponúkate, môže pomôcť desiatkam, stovkám či tisíckam ľudí. Naozaj dovolíte, aby o to títo ľudia kvôli zopár neprajníkom prišli?

Ďalej je potrebné uvedomiť si, že nech už robíte čokoľvek, nesmiete zabúdať na to, že to nerobíte pre hejterov. Robíte to pre ľudí, ktorí o to majú záujem a verte, že je ich dosť. Uvedomte si, že hejteri a neprajníci sú len ľudia, ktorí vám závidia. Závidia vám, že vy máte dostatok odvahy, vedomostí, šikovnosti a odhodlania na to, aby ste si plnili svoje sny. Oni to nedokážu a preto im nezostáva nič iné, než množstvo voľného času, ktorý majú, venovať kritizovaniu ostatných.

Je však samozrejme prirodzené, že kritika vás niekedy viac či menej zasiahne. V tomto prípade si však vždy spomeňte na to, prečo to robíte. Čo to dáva ľuďom? Čo chcete vytvoriť? Aká je vaša vízia? Prečo ste začali? Akým životným štýlom chcete žiť? Odpovede na tieto otázky pomôžu upriamiť vašu pozornosť opäť na to, na čom skutočne záleží.

Aj keď sa vás teda kritika dotkne, neberte si ju osobne. Ide o problém ľudí, ktorí vám ju povedia alebo napíšu, nie o problém, ktorý by bol váš. A hlavne nezabúdajte na to, že ak by malo to, čo robíte, pomôcť čo i len jedinému človeku, má to zmysel.

Strach z nezáujmu

Je prirodzené, že v začiatkoch vás budú trápiť pochybnosti spojené s tým, že vaše služby alebo vaše produkty ľudí nezaujmú. Opäť je však potrebné byť k sebe úprimný a priznať si, že takáto možnosť tu skutočne je. Dôležité je však za žiadnu cenu to nevzdať.

Ľudia o vás síce zo začiatku možno nebudú javiť záujem, no verte, že práve tá túžba zdokonaliť sa vás zocelí a posunie o niekoľko levelov vyššie. Viete, čo majú spoločné všetci úspešní ľudia? To, že dokázali prekonať oveľa viac prekážok, než väčšina. Preto zatnite zuby a pridajte. Výsledok bude stáť zato.

Tajomstvo úspechu, vďaka ktorému dokážete ľudí zaujať, je byť si sám sebou na 100% istí. Ak si totižto nedôverujete, ako vám majú dôverovať iní? Spravte preto všetko preto, aby ste získali maximálnu sebaistotu a sebavedomie. Vzdelávajte sa, pracujte na sebe, zdokonaľujte sa. Možno vám chýba len schopnosť predať sa, no tá sa dá získať. Všetko, čo musíte spraviť, je pracovať na sebe. Ak vytrváte, verte, že želaný úspech príde už čoskoro.